22 lutego, 2015

O AKCJI

Kampania „150 cm”  dla rowerzysty incjatywa społeczna odbywająca się w ramach projektu „TERAZ ROWER”.

Ma ona pokazać jak ważna jest odległość samochodu od wyprzedzanego roweru. Kierowana jest do kierowców, którzy poprzez  umieszczenie naszej naklejki na samochodzie mogą oni  pokazać, że też są  rowerzystami  lub solidaryzują się z cyklistami. Mamy nadzieję, że pozwoli to podnieść pozycję rowerzysty  w drogowej hierarchii  do rangi równoprawnego uczestnika ruchu.

    Celem akcji jest także poprawa bezpieczeństwa na polskich drogach oraz zwiększenie komfortu rowerzystów.

Naszym zdaniem podstawowym problem polskiego rowerzysty jest właśnie złe  traktowanie na drodze. Wiele osób z tego właśnie powodu rezygnuje z dwóch kółek. Brakuje ścieżek rowerowych, a infrastruktura drogowa pozostawia wiele do życzenia – jest zaniedbana, brakuje szerokich, bezpiecznych poboczy.  Dlatego uważamy, że rowery powinny być włączone do ruchu drogowego. Nie ma się czego bać!  Wystarczy, że na jezdni będą panowały dobre relacje pomiędzy rowerzystami a kierowcami. Podczas rowerowych podróży przez różne kraje Europy wielokrotnie tego doświadczaliśmy. Na jezdni rower jest lepiej widoczny i  ma więcej możliwości manewrów.

    Akcja nie jest skierowana przeciwko kierowcom.

Zdajemy sobie sprawę, że często na drogach brakuje miejsca, że wyprzedzanie bywa dla kierowców uciążliwie. Właśnie dlatego zależy nam na pokazaniu jak ważna jest odległość samochodu od rowerzysty i zachowanie ostrożności. Nasze działania nie mają na celu oskarżania kierowców. Chcemy ich informować i zmieniać  stare przyzwyczajenia. Pamiętajmy też, że ruch rowerowy jest odciążeniem ruchu drogowego, wpływa na zmniejszenie korków i zwiększenie ilości wolnych miejsc parkingowych.

    Ze względów bezpieczeństwa w miastach nie  powinno się rozwijać dużych prędkości – rower jest zatem naturalnym „spowalniaczem” ruchu drogowego. Dzięki niemu  prędkości osiągane przez samochody spadają.

Naklejki z logo kampanii

 Logo akcji jest dystrybuowane w postaci: naklejek na samochody, memów internetowych,  nadruków na koszulki oraz reklam wielkoformatowych.

Zapraszamy do współpracy organizacje pozarządowe oraz firmy prywatne, akcja coraz bardziej się rozwija ciesząc się dużym rozgłosem medialnym.
W celu skuteczniejszego działania potrzebujemy wsparcia ze strony prywatnych firm.

Screen Shot 2015-03-31 at 7.26.46 PM