Bezpieczeństwo na rowerze po zmroku

Bezpieczeństwo na rowerze to kluczowa sprawa podczas jazdy rowerem. Zarówno po zmroku, jak i w dzień nasze bezpieczeństwo zawsze stawiajmy na pierwszym miejscu.

O ile za dnia wystarczy, że zachowamy szczególną ostrożność podczas jazdy i będziemy uważali na zachowanie innych uczestników ruchu drogowego, to po zmroku bezpieczna jazda bywa bardziej wymagająca. Wieczorem słońce zachodzi poniżej horyzontu, dlatego dodatkowo  musimy się zmagać z ciemnością na ulicach i ścieżkach rowerowych. Ciemność wymaga od nas dodatkowego wyposażenia rowerowego, które zagwarantuje nam bezpieczeństwo i odpowiednią widoczność na drodze. Jak powszechnie wiadomo najniebezpieczniejsze okresy dla rowerzystów to jesień, zima oraz wiosna. Te pory roku charakteryzują się znacznym skróceniem dnia. Jesienią dzień szybko się kończy i już około godziny siedemnastej zaczyna się ściemniać. Nie ma nic gorszego niż spotkanie na drodze kolarza widmo.

Niezbędne wyposażenie roweru, a przepisy ruchu drogowego

Aby poznać, co mówią przepisy dotyczące oświetlenia, przytoczę kilka najważniejszych punktów z kodeksu ruchu drogowego:

53. 1. Rower oraz wózek rowerowy powinny być wyposażone:

1. z przodu – co najmniej w jedno światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej;

2. z tyłu – co najmniej w jedno światło odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt oraz co najmniej w jedno światło pozycyjne barwy czerwonej.

56. 1. Światła […] powinny odpowiadać następującym warunkom poniżej:

1. światła pozycyjne oraz światła odblaskowe oświetlone światłem drogowym innego pojazdu powinny być widoczne w nocy przy dobrej przejrzystości powietrza z odległości co najmniej 150 m; w przypadku roweru i wózka rowerowego dopuszcza się migające światła pozycyjne;

2. powinny być umieszczone nie wyżej niż 900 mm i nie niżej niż 350 mm od powierzchni jezdni, a w przypadku roweru i wózka rowerowego nie wyżej niż 1500 mm i nie niżej niż 250 mm od powierzchni jezdni; […]

3. światła czerwone nie mogą być widoczne z przodu, a światła białe (żółte selektywne) – z tyłu.

Przepisy stanowią także o tym, że:

51. 1. Kierujący pojazdem jest obowiązany używać świateł mijania podczas jazdy w warunkach normalnej przejrzystości powietrza.

[…]

30. 1. Kierujący pojazdem jest obowiązany zachować szczególną ostrożność w czasie jazdy w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza, spowodowanej mgłą, opadami atmosferycznymi lub innymi przyczynami, a ponadto:

Przepisy mówią wyraźnie o tym, że rower musi być wyposażony w oświetlenie przednie i tylne. Za dnia kiedy jest jasno i kiedy jest dobra przejrzystość powietrza, zgodnie z przepisami oświetlenie nie musi być zamontowane na naszym rowerze. Możemy je trzymać w kieszeni lub torebce rowerowej. Kiedy zaczyna się ściemniać i nastaje noc, to wówczas bez wyjątku musimy je zamontować na rowerze. Trzeba w tej chwili jasno powiedzieć, że przepisy nie nakładają na rowerzystów obowiązku zakładania kasku rowerowego oraz kamizelki odblaskowej podczas jazdy na rowerze w ruchu ulicznym i na ścieżkach rowerowych. Pomimo tego zdecydowanie warto korzystać z tych akcesoriów. Jeżeli kiedykolwiek oglądałeś wyścigi kolarskie, to z całą pewnością zauważyłeś, że profesjonalni kolarze mają założone kaski rowerowe na wyścigach. Oczywiście z jednej strony jest to podyktowane regulaminem zawodów, gdzie organizatorzy wymagają od zawodników jazdy w kaskach. Brak kasku oznaczałby dla kolarza dyskwalifikację. Pomimo tego zawodowi kolarze dobrze zdają sobie sprawę z tego, jak bardzo kask rowerowy wpływa na ich bezpieczeństwo podczas zawodów. Każdy profesjonalny kolarz jeździ w kasku rowerowym nawet podczas treningów. Udowodniono bowiem, że wszelkie wypadki z udziałem rowerzystów, które miały miejsce bez założonego kasku rowerowego kończyły się ze szkodą dla samego kolarza. Kask w zdecydowanej większości przypadków mógłby realnie uratować życie kolarzowi. Bądź zatem profesjonalistą, zakładając kask rowerowy i uratuj swoje życie.

W jaki sposób zapewnić sobie odpowiednie bezpieczeństwo po zmroku?

Aby zapewnić sobie bezpieczeństwo na rowerze, ZAWSZE zakładaj kask rowerowy! Wiele osób nie wyobraża sobie jazdy w kasku. Dlaczego tak jest? Odpowiedź jest prosta – ponieważ brzydko w nim wygląda. Aby temu zapobiec, wystarczy kupić odpowiedni kask. Jeżeli należysz do takich osób to wiedz, że abyś chciał jeździć w kasku, to musisz kupić sobie kask, który będzie się Tobie podobał. W przeciwnym razie porzucisz go w kącie. Kolejna sprawa to odpowiedni rozmiar zgodny z obwodem głowy. Codziennie widzę na ulicach rowerzystów w za dużych kaskach. Taki źle dobrany kask będzie skutkował tym, że będzie on bardzo topornie wyglądał na głowie. Będzie dosłownie wielki! Aby wybrać odpowiedni kask, zawsze wybieraj taki, który będzie miał trochę większy obwód niż twoja głowa. Mam tutaj na myśli 1-2 cm więcej, niż wynosi obwód Twojej głowy. Dzięki temu kask będzie odpowiednio dopasowany, a niewielki luz pozwoli Ci założyć czapkę podczas niższych temperatur. Pamiętaj również o tym, żeby nie wybierać zbyt ciasnych kasków, te z kolei również będą bardzo niekomfortowe, należy w tym przypadku znaleźć złoty środek.

 

Aby zapewnić sobie bezpieczeństwo po zmroku, należy wyposażyć się w odpowiednie oświetlenie rowerowe. Oświetlenie przednie i tylne powinno informować innych uczestników ruchu drogowego o Twojej obecności. W przypadku przedniego oświetlenia należy wybierać lampki barwy białej o mocy od 150 do 300 lumenów. Oświetlenie przednie o wyższej mocy może powodować oślepianie innych rowerzystów, pieszych i kierowców samochodów poruszających się w naszą stronę. Przednie oświetlenie musi być stałe, natomiast tylne może być migające. Moc tylnej lampki powinna mieścić się w granicach od 100 do 200 lumenów i sama lampka może migać. Na rynku dostępne są także odblaski na szprychy, które także realnie zwiększają naszą widoczność z boku.

Dodatkowym wyposażeniem jest nieobowiązkowa kamizelka odblaskowa. Taka kamizelka jest lekka i zajmuje bardzo mało miejsca po spakowaniu. Zapewnia ona bardzo duże bezpieczeństwo podczas jazdy po zmroku, ponieważ dzięki niej będziemy widoczni z bardzo dużej odległości. Jeżeli nie chcemy zakładać kamizelki na siebie, możemy założyć ją na plecak bądź sakwę rowerową.

 

Podsumowanie

Aby zapewnić sobie bezpieczeństwo na rowerze po zmroku, należy jeździć w kasku rowerowym oraz używać oświetlenia rowerowego przedniego, oraz tylnego. Używanie kasku może uchronić nas przed niebezpieczeństwem, a obecność oświetlenia pozwoli na zauważenie nas przez innych uczestników ruchu drogowego w warunkach kompletnych ciemności. Dla widoczności z boku używaj odblasków na szprychy. Jeżeli chcesz jeszcze bardziej podwyższyć bezpieczeństwo swoje oraz innych możesz założyć na siebie bądź plecak kamizelkę odblaskową zwiększającą Twoją widoczność na drodze.

Artykuł powstał przy współpracy ze sklepem rowerowym online rowertour.com.