Jak jeździć rowerem bezpiecznie?

Jazda na rowerze jest bajecznie prosta. Ale czy na pewno ?

Często powtarza się, że jazda rowerem jest dziecinie prosta, albo że nigdy się nie zapomina jeździć na rowerze.
Czy jednak w dużych zbiorowiskach miejskich o dużym nasileniu ruchu, nadal wszystko pozostaje takie oczywiste?
Okazuje się, że coraz więcej osób obawia się jazdy rowerem przez miasto, czy jazdy ulicą. Nie chodzi tutaj wcale o wrodzone zdolności  a  umiejętności, które oczywiście można nabyć.

Warto się szkolić 

Traktujemy jazdę na rowerze zupełnie inaczej niż kierowanie innymi pojazdami. W przypadku jazdy samochodem, musimy uzyskać odpowiednie uprawnienia. Rower również jest pojazdem i w jego przypadku też powinnyśmy podnosić swoje umiejętności, zarówno w kwestii jazdy rowerem jak i zachowania w ruchu drogowym.

A co z edukacją ? 

Przepisy prawa ruchu drogowego często ulegają zmianom i modyfikacjom. Co więcej, okazuje się, że bardzo mało znamy przepisy prawa ruchu drogowego, głównie dlatego, że nie wprowadzono żadnej profilaktyki edukacyjnej. Jeżeli, nie robimy prawa jazdy to ostatnia styczność z przepisami może sięgać nawet szkoły podstawowej.

Bezpiecznej jazdy rowerem nauczy Cię.. pracodawca

To właśnie jeden z nowych modeli, które wprowadzane są na zachodzie a także w Polsce. Pracodawca może zorganizować szkolenie na którym przypomni zasady bezpiecznego poruszania się rowerem i  obowiązujące przepisy. Takie szkolenia mogą być też wzbogacone o wiedzę praktyczną czyli  jak ubierać się na rower i jak planować drogę na rowerze do pracy.

Praktyka i teoria 

Najlepsze jest oczywiście połączenie wiedzy teoretycznej oraz wskazówek praktycznych. Wszystko po to aby jak najlepiej i najbezpieczniej poruszać się rowerem po mieście.
Takie szkolenia prowadzi od kilku lat  Stowarzyszenie Zdrowy-Rower  szerząc tym samym idę bezpiecznego poruszania się rowerem po mieście.

Wiele problemów można rozwiązać przez naukę

Szeroko komentowane wojny rowerzystów z kierowcami czy konflikty na linii rowerzyści-piesi, często wynikają właśnie z braku zrozumienia logiki ruchu miejskiego. Gdyby tak, każdy obowiązkowo odświeżył sobie przepisy o ruchu drogowym oraz różnie akcje mówiące o dobrych praktykach na drodze, żyłoby się nam o wiele wiele lepiej.